poniedziałek, 24 czerwca 2013

ZRYW WOLNYCH SERC


Misja Nowa Nadzieja rozbiła swój namiot,
rozstawiła scenę i sprzęt nagłaśniający 


Plakat o wydarzeniu - w pobliżu sceny


AKCJA ZRYW WOLNYCH SERC na pabianickim Lewitynie 


W sobotę 22 czerwca 2013 Chrześcijańska Misja "NOWA NADZIEJA" w Pabianicach zrealizowała zadanie publiczne z zakresu profilaktyki antyuzależnioniowej współfinansowane przez Prezydenta Miasta Pabianic a przewidziane do przeprowadzenia w parku zabaw nad jeziorkiem na Lewitynie.
 
Uczestnicy konkursu plastycznego zorganiz. przez Misję

Baśnie czyta polonista Tomasz Klimek z Misji "Nowa Nadzieja"

Impreza nosiła ogólny tytuł zaproponowany przez społeczność "PaT" - Zryw Wolnych Serc i została preprowadzona we współpracy z Komendą Powiatową Policji oraz wolontariuszami z pabianickiej grupy "Agrafki"
Dzięki uprzejmości i dobremu zorganizowaniu pani rzecznik policji Joanny Szczęsnej oraz pani Agnieszki Jaksy z "Agrafki" - dzieciom, które przybyły tego dnia na Lewityn dostarczono wielu przyjemnych i niezapomnianych wrażeń.Pierwszy z 5 dni, jakie Misja "NOWA NADZIEJA" zaplanowała na akcje namiotowe promujące życie w trzeźwości - przebiegł w sympatycznej atmosferze

Eliminacje Mistrzostw Pabianic
w wyścigach kapsli "Capsel Rally"Dzień rozpoczął się Rajdem Burego Misia, który wyruszył o godz. 8.30 z Lewitynu do Stowarzyszenia Abstynentów "Granica". Tę część prowadziła grupa z Warsztatów Terapii Zajęciowej.
 
Później "Nowa Nadzieja" przeprowadziła Konkurs plastyczny dla dzieci, jaki rozpoczął się o godz. 10.00 pt.: "Najpiękniejsze miejsce na ziemi". Oczywiście wszystkie prace dzieci były piękne i dlatego każdy uczestnik otrzymał nagrodę.

Dyrektor Misji "Nowa Nadzieja" wręcza nagrody zwycięzcom
wyścigu kapsli "Capsel Rally"
O godz. 12.00 rozpoczęły się Eliminacje do I Mistrzostw Pabianic w wyścigach kapsli "CAPSEL RALLY", którego zwycięzcy otrzyma
li kaski rowerowe i czapeczki liderów.

Mogli też oni podzielić się swoimi refleksjami z wyścigu - na scenie.  
 
Później było czytanie bajek i baśni z morałem w ramach popularyzowania ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Czytał więc polonista Tomasz Klimek oraz Agnieszka Maksymowicz - wolonytariusze Misji.

Od godz. 14.00 do 15.00 trwał Koncert przygotowany przez zespół instrumentów dętych w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach - pod dyrekcją Zbigniewa Sanojcy.
 

Występ Natalii Milewskiej wolontariuszki
Chrześcijańkiej Misji "Nowa Nadzieja"
Następnie odbył się koncert Natalii Milewskiej z Gimnazjum nr 2 w Pabianicach oraz koncert muzyki tanecznej w wykonaniu Bartka Kusiaka. Przemawia Wojciech Baśko
wolontariusz Misji "Nowa Nadzieja"
Po ich koncercie świadectwa o przemianie życia i porzuceniu narkotyków oraz alkoholu opowiadali nawróceni dawni przestępcy a obecnie wolontariusze Misji "Nowa Nadzieja"-  Wojciech Baśko oraz Jerzy Szymański, a także Adam Delung ze Stowarzyszenia "Granica" - od 2 lat żyjący w trzeźwości.


Wspólny czas umilały nam zabawy i gry przeprowadzane przez Grupę Wolontariacką "Agrafki": przeciąganie liny, 
malowanie twarzy dzieciom, wykonywanie figurek z baloników.Odbył się też długo zapowiadany Happening "Przestańmy biec", który opierał się na scenariuszu policyjnej społeczności "PaT"(Profilaktyka a Ty).

Happening "Przestańmy biec"

Wzięli w nim licznie udział uczniowie szkół pabianickich: I LO, II LO im. Jadwigi na czele z pedagogiem szkolnym p. Anetą Madalińską, Zespołu Szkół nr 1 i ZS nr 3 na czele z pedagogiem szkolnym p. Gabrielą Wenne, Gimnazjum nr 2 i Gim. nr 3 oraz wolontariusze z "Agrafki".

 


Hasła, jakie wybrała młodzież, i jakie zaprezentowały także dzieci przechodniom w parku zabaw na Lewitynie oraz klientom sklepu "Carrefour", brzmiały:

 "Nie żyj wirtualnie", "Ile trwa życie?", "Życie masz tylko jedno", "Narkotyki = Samotność", "Możesz kochać", "Przyjaźń jest silniejsza niż narkotyk", "Mamo, tato, ogarnij się!", "Ćpała baba mak - teraz już jest wrak", "Zwolnij, nie musisz biec!", "Żyj wolny!", "Szczęście jest dla każdego", "Jesteś po to, aby żyć"..

Gminna Komisja Rozw. Probl. Alkohol. 
 


Prezentacja radiowozu policyjnego, jakim jeździ
pani rzecznik pabianickiej policji 
 Swoje stoisko z odzieżą dla osób potrzebujących już rano rozstawiła Chrześcijańska Misja "NOWA NADZIEJA" a po południu z literaturą poświęconą problematyce uzależnień - także Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z p. Haliną Kardas.

 Następnie przyszedł czas na prezentację sprzętu policyjnego w postaci radiowozu oraz motoru ścigającego. Były też pokazy techniki daktyloskopijnej - czyli ściąganie odciski palców od uczestników umprezy - ale tylko dobrowolne i w dodaku można je było wziąć sobie na pamiątkę.
 
Przedstawienie "Sekret" - w wyk. woluntariuszy z Agrafki
Później obejrzeliśmy przedstawienie "Sekret" z wzruszającym przesłaniem antynarkotykowym w wykonaniu grupy teatralnej "Agrafek". 

Były pokazy tańca z ogniem, żonglerki, przeciąganie liny, malowanie dziecięcych buziek i rączek...
 
Pokazy żonglerki z ogniem
Po ujęciu "terrorysty" - dzieci opuszczają miejsce zdarzenia
Ale też momentami wiało grozą, gdy wśród dzieci pojawił się torrorysta z bronią w ręku. Dzieci pomogły w ujęciu sprawcy napadu, ale z kolei wystraszyły się brygady antyterrorystycznej uzbrojonej w
broń długą - i uciekły.

Akcja była wyreżyserowana przez grupę rekonstrukcji historycznej.

 
Dyrektor G.Hanke "napadnięty"
Niebezpiecznie też było przed sceną, gdzie mogliśmy zobaczyć "napad" na dyrektora Gimnazjum nr 2 w Pabianicach, oraz przykładowy sposób jego odbicia z rąk terrorysty.
 
Po tych ciekawych, reżyserowanych scenkach odbyła się debata poświęcona tematowi używek i uzależnień, jaka zaproponowana była w PaT-owskiej Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki.
 
Wzięła w niej udział zgromadzona młodzież i rodzice, a debatę prowadziła pani Agnieszka Jaksa, koordynator Grupy Wolontarystycznej "Agrafka".
 


Debata o profilaktyce
Stoiska Misji "Nowa Nadzieja" z bezpłatną odzieżą 
Na scenie zaś wypowiadali się działacze społeczni i specjaliści w dziedzinie profilaktyki - rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach - podkom. Joanna Szczęsna, Grzegorz Hanke – dyrektor Gimnazjum nr 2 w Pabianicach, Tomasz Olejniczak – psycholog z Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej, Agata Kasprzak – pedagog profilaktyk z Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej, Aneta Madalińska – pedagog szkolny z II LO, pastor Dariusz Pomorski – dyrektor pabianickiego oddziału Chrześcijańskiej Misji Pomocy Ludziom Uzależnionym „NOWA NADZIEJA” oraz Wojciech Baśko, były przestępca i dealer narkotykowy, który spędził we więzieniach 16 lat -wolontariusz Chrześcijańskiej Misji "Nowa Nadzieja".
 
 Po ciekawych rozmowach, uczestników zaproszono na 2 filmy profilaktyczne oraz film prorodzinny "October Baby".
 
Impreza zakończyła się o godz. 22.30.
Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz za pomoc w realizacji zadania publicznego.


Pod namiotem Misji odbywały się wieczorne projekcje filmów.
Szczególne podziękowania za wielkie serce, zaangażowanie i poświęcenie dla sprawy - kierujemy pod adresem pani Agnieszki Jaksy, szefowej pabianickiego WTZ.
 
Dziękujemy pabianickiej Policji za ciekawe pokazy i pouczenia, a także pedagogom i dyrekcjom szkół, które skierowały na Lewityn do udziału w happeningu - swoje reprezentacje młodzieżowe i kadrowe.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz