wtorek, 23 października 2012

Zza wschodniej granicy


W październiku 2012 roku z prośbą o pomoc do Misji "Nowa Nadzieja" w Łodzi zgłosiła się  kobieta, która przyjechała do Polski z Tadżykistanu.

Jako repatriantka zza wschodniej rubieży otrzymała od władz Polski - Kartę Polaka. Karta ta umożliwia jej podjęcie stałej legalnej pracy w naszym kraju oraz uprawnia do bezpłatnej wizy.

Tatiana, pochodzi z rodziny polsko-ukraińskiej, jej ojciec był Polakiem i pracował jako księgowy, matka zaś była nauczycielką. W latach 60-tych ich rodzina wyjechała z Rosji do Tadżykistanu i tam się osiedliła. Tatiana wyszła za mąż za Tadżyka, który był jak większość jego narodu - wyznania muzułmańskiego. Obecnie prowadzi on własną firmę i pozostaje w swej ojczyźnie wraz z synem, Tatiana zaś z córką przyjechały do Polski i mają przygotować miejsce pozostałym członkom rodziny.
Od dawna marzeniem Tatiany było osiąść w kraju swego ojca i dziadka. Ale żeby zacząć normalnie żyć i utrzymać się w Polsce - potrzebuje nie tylko poznawać język polski, ale także znaleźć pracę. Ich potrzebą jest wynająć tanie mieszkanie, bądź osobny pokój. W stolicy Tadżykistanu Tatiana ukończyła studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej - wydziały prawa i historii. Potem pracowała jako dziennikarka.

W Polsce, na początku mogłaby pracować jako masażystka, pielęgniarka, kucharka, opiekunka dziecięca bądź pomoc dla osoby starszej. Doraźnie została zaangażowana w siedzibie Misji "Nowa Nadzieja" przy ul. Gdańskiej w Łodzi i tu być może zostanie zaangażowana do pomocy w działaniach społecznych. Obecnie jej największą potrzebą materialną jest zdobyć stały adres zameldowania w Łodzi. To znacznie ułatwi jej osiąganie kolejnych zaplanowanych przez nią życiowych celów. (dap)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz